Dieta w ciąży – na jakie produkty należy szczególnie uważać?

Ciąża może być pięknym, ale zarazem trudnym okresem w życiu osoby ciężarnej. W tym czasie należy bardzo o siebie dbać. Dieta matki ma duży wpływ na stan jej zdrowia oraz rozwój płodu. Kilka produktów należy ograniczyć lub całkowicie wyeliminować z diety przyszłej mamy. W artykule podpowiadamy, na jakie pokarmy trzeba szczególnie uważać w ciąży.

Ciąża może być pięknym, ale zarazem trudnym okresem w życiu osoby ciężarnej. W tym czasie należy bardzo o siebie dbać. Dieta matki ma duży wpływ na stan jej zdrowia oraz rozwój płodu. Kilka produktów należy ograniczyć lub całkowicie wyeliminować z diety przyszłej mamy. W artykule podpowiadamy, na jakie pokarmy trzeba szczególnie uważać w ciąży. 

Czego nie powinno się jeść w ciąży? 

Dieta matki nie jest dietą bardzo restrykcyjną. Osoba ciężarna może jeść wiele różnych produktów, ale niektóre z nich powinna z diety wyeliminować. Ma to na celu jak najlepszy rozwój płodu. Czego więc nie powinno się jeść? Na pewno warto unikać: 

 • dań typu fast-food – zawierają w sobie bardzo dużo tłuszczów; dania fast-food są bardzo kaloryczne, a przy tym nie dostarczają zbyt wielu wartości odżywczych, które są potrzebne dziecku, 
 • słodyczy – w tej kategorii znajdziemy produkty lepszej i gorszej jakości; przyszłe mamy powinny patrzeć na składy, ponieważ wiele słodyczy zawiera dużo cukrów i sztucznych substancji; są one bardzo kaloryczne i nie dostarczają substancji potrzebnych maluchowi; jeśli ciężarna ma ochotę na coś słodkiego, to lepiej zdecydować się np. na owoce, 
 • surowego mięsa, ryb i jaj – zjedzenie jednego z tych produktów grozi zatruciem pokarmowym; należy jeść je po obróbce termicznej; jaja najlepiej jeść ugotowane na twardo; w ciąży szczególnie warto się zatroszczyć o to, aby mięso, ryby i jaja pochodziły z dobrego źródła, 
 • niemytych warzyw i owoców – jeśli będą umyte to osoba ciężarna jak najbardziej może je jeść; jednak nieumyte warzywa i owoce mogą być źródłem bakterii i pasożytów – warto więc zwracać na to uwagę; oprócz mycia dobrze jest również obrać je ze skórki, jeśli jest to możliwe, 
 • produktów z mleka niepasteryzowanego – chociaż większość z nich w sklepach jest z mleka pasteryzowanego, to warto czytać składy; trzeba także pamiętać, że lepiej unikać produktów mlecznych, które nie przeszły obróbki cieplnej, np. zsiadłego mleka. 

Czego nie powinno się pić w ciąży? 

W diecie matki należy ograniczyć spożywanie wszelkiego rodzaju napojów. Kilka z nich jest bezwzględnie zabronionych. Są to: 

 • alkohole – podczas picia alkoholu w ciąży etanol przenika do krwi i jest transportowany do płodu – jest on dla niego substancją toksyczną, więc w ciąży alkohol jest zabroniony w każdej postaci; częste spożywanie alkoholu w tym czasie prowadzi do alkoholowego zespołu płodowego, czyli zespołu FAS; skutkuje on rozwojem np. wad twarzoczaszki, uszkodzenia komórek nerwowych czy nieprawidłowości rozwojowych, 
 • słodzone napoje gazowane – tego typu produkty nie dostarczają mamie ani dziecku niczego dobrego – są jedynie źródłem cukru, sztucznych barwników i konserwantów; lepiej zdecydować się na wodę lub świeżo wyciskany sok. 

Produkty, które należy ograniczać 

Wyżej zostały wymienione produkty, które są bezwzględnie zabronione w diecie matki. Istnieją również takie, które są dozwolone, ale powinno się je ograniczać. Są to: 

 • wątróbka, 
 • orzeszki ziemne, 
 • kawa, 
 • mocna herbata, 
 • dania z grilla, 
 • wędzone wyroby. 

Podziel się:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Inne artykuły

Dieta w ciąży – na jakie produkty należy szczególnie uważać?

Ciąża może być pięknym, ale zarazem trudnym okresem w życiu osoby ciężarnej. W tym czasie należy bardzo o siebie dbać. Dieta matki ma duży wpływ na stan jej zdrowia oraz rozwój płodu. Kilka produktów należy ograniczyć lub całkowicie wyeliminować z diety przyszłej mamy. W artykule podpowiadamy, na jakie pokarmy trzeba szczególnie uważać w ciąży.

Niechciana skaza na życioRYSIE okna, czyli… czy wiesz jak usunąć rysę ze szkła?

W przypadku codziennej eksploatacji okna, pojawienie się defektu, jakim jest rysa na szkle, nie należy do sytuacji nad wyraz niecodziennych. Ale bez obaw — sposoby, które chcą sztucznie zawalczyć z wrogiem, choćby teoretycznie przezroczysty, to wcale nie jest niewidoczny. Psst! Usunięcie rysy wcale nie należy do skomplikowanych, przekonaj się.

Szukamy pomysłów na prezenty

Każdy z nas, przynajmniej kilka razy w roku, stoi przed dylematem zakupu prezentu. Niektóre z nich realizuje się w najbliższej sieci sklepów drogeryjnych, inne wymagają większego nakładu starań. Najtrudniej przychodzi nam wymyślenie prezentu reprezentacyjnego, ale po pierwsze dostępnego cenowo, a po drugie niebanalnego. Tego rodzaju prezent powinien pokazać naszą znajomość trendów i orientację w kwestii preferencji obdarowanego.