Twoje uczucia po porodzie- smutek i euforia. Czy to normalne?

Emocje po porodzie są tak indywidualne, jak każda ciąża. Wiele kobiet doświadcza jedynie radości i poczucia spełnienia. Ale równie naturalny jest smutek, a także przechodzenie z jednego skrajnego stanu w drugi. Dziecko wreszcie jest na świecie! Masz przed sobą wspaniałe doświadczenie poznawania drugiej istoty. Wszystko powinno być idealne, a zamiast radości są ataki płaczu. Jak sobie pomóc?

Smutek czy depresja poporodowa?

Niemal co druga kobieta po urodzeniu dziecka cierpi na objawy depresyjne. Pojawiają się one zwykle między trzecim a piątym dniem po porodzie. Te dni nazywa się nawet w niektórych językach „wyjącymi”. W odróżnieniu od depresji poporodowej smutek związany z urodzeniem dziecka jest stanem krótkotrwałym- mija po kilku godzinach do kilku dni. Rzadziej trwa dłużej niż tydzień, a wyjątkowo do dwóch tygodni. 

Dlaczego matki cierpią po urodzeniu?

Istnieje kilka możliwych przyczyn złego nastroju w czasie połogu:

 • zaburzenia równowagi hormonalnej: po urodzeniu spada poziom estrogenu i progesteronu, a wzrasta produkcja prolaktyny. Obniżenie samopoczucia to reakcja organizmu na tą ogromną zmianę hormonalną. 
 • nowe warunki życia: według badań nie tylko hormony odpowiadają za poczucie smutku. Brak snu, przytłaczające niekiedy i traumatyczne przeżycie porodu, który właśnie się odbył, dojmująca świadomość całkowitej odpowiedzialności za dziecko i radykalna zmiana sytuacji życiowej także odpowiadają za zmianę uczuć.
 • enzymy: niektórzy naukowcy przypisują obniżenie nastroju wzrostowi poziomu enzymu oksydazy monoaminowej A (MAO-A). Odpowiada on za dwa neuroprzekaźniki w mózgu: serotoninę i dopaminę. W badaniach udowodniono, że pomóc może podawanie odpowiednich suplementów diety. Jak dotąd jednak to tylko mocna hipoteza- dowody nie są wystarczające.

Jak długo trwa smutek?

Na szczęście zmienność stanów emocjonalnych nie trwa długo- od kilku godzin do kilku dni, maksymalnie dwa tygodnie. Smutek odczuwany w takim okresie czasu nie stanowi zatem powodu do niepokoju. Ale ostrożnie: jeśli taki stan utrzymuje się dłużej, dochodzą do niego zaburzenia obsesyjno- kompulsywne, zaburzenia lękowe lub ataki paniki może być to już depresja poporodowa- stan wymagający leczenia. Trwały smutek i brak przywiązania do dziecka występuje u około pięciu do dziesięciu procent matek. Jeśli podejrzewasz, że masz depresję poporodową, porozmawiaj o tym: zaufaj rodzinie, partnerowi, lekarzowi lub położnej. 

Objawy baby bluesa

Ciągle płaczesz? To typowe, inne charakterystyczne objawy to również:

 • wahania nastroju
 • wyczerpanie
 • brak energii
 • kłopoty z koncentracją
 • drażliwość
 • niepokój
 • smutek
 • złość, agresja

6 sposobów na baby bluesa

Kilka sztuczek pomoże Ci przezwyciężyć zły nastrój. Ważną rolę odgrywa wsparcie ze strony otoczenia: zrozumienie i cierpliwość partnera i rodziny. 

 1. Akceptacja. Nie musisz być idealną matką, bądź tylko wystarczająco dobrą.
 2. Płacz. Mów otwarcie o uczuciach i nie wstydź się smutku.
 3. Chwile dla siebie. Wyjdź z wózkiem na spacer, umów się na plotki z przyjaciółką. To odwróci Twoją uwagę od smutku.
 4. Śpij. Zadbaj o wypoczynek. Poproś o pomoc partnera. 
 5. Przytulanie. Eksperci zalecają dużo kontaktu fizycznego z noworodkiem. Poczucie więzi zwalczy baby blues. 

Podziel się:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Inne artykuły

Dieta w ciąży – na jakie produkty należy szczególnie uważać?

Ciąża może być pięknym, ale zarazem trudnym okresem w życiu osoby ciężarnej. W tym czasie należy bardzo o siebie dbać. Dieta matki ma duży wpływ na stan jej zdrowia oraz rozwój płodu. Kilka produktów należy ograniczyć lub całkowicie wyeliminować z diety przyszłej mamy. W artykule podpowiadamy, na jakie pokarmy trzeba szczególnie uważać w ciąży.

Niechciana skaza na życioRYSIE okna, czyli… czy wiesz jak usunąć rysę ze szkła?

W przypadku codziennej eksploatacji okna, pojawienie się defektu, jakim jest rysa na szkle, nie należy do sytuacji nad wyraz niecodziennych. Ale bez obaw — sposoby, które chcą sztucznie zawalczyć z wrogiem, choćby teoretycznie przezroczysty, to wcale nie jest niewidoczny. Psst! Usunięcie rysy wcale nie należy do skomplikowanych, przekonaj się.

Szukamy pomysłów na prezenty

Każdy z nas, przynajmniej kilka razy w roku, stoi przed dylematem zakupu prezentu. Niektóre z nich realizuje się w najbliższej sieci sklepów drogeryjnych, inne wymagają większego nakładu starań. Najtrudniej przychodzi nam wymyślenie prezentu reprezentacyjnego, ale po pierwsze dostępnego cenowo, a po drugie niebanalnego. Tego rodzaju prezent powinien pokazać naszą znajomość trendów i orientację w kwestii preferencji obdarowanego.