Emocje po porodzie są tak indywidualne, jak każda ciąża. Wiele kobiet doświadcza jedynie radości i poczucia spełnienia. Ale równie naturalny jest smutek, a także przechodzenie z jednego skrajnego stanu w drugi. Dziecko wreszcie jest na świecie! Masz przed sobą wspaniałe doświadczenie poznawania drugiej istoty. Wszystko powinno być idealne, a zamiast radości są ataki płaczu. Jak sobie pomóc?
Smutek czy depresja poporodowa?
Niemal co druga kobieta po urodzeniu dziecka cierpi na objawy depresyjne. Pojawiają się one zwykle między trzecim a piątym dniem po porodzie. Te dni nazywa się nawet w niektórych językach „wyjącymi”. W odróżnieniu od depresji poporodowej smutek związany z urodzeniem dziecka jest stanem krótkotrwałym- mija po kilku godzinach do kilku dni. Rzadziej trwa dłużej niż tydzień, a wyjątkowo do dwóch tygodni.
Dlaczego matki cierpią po urodzeniu?
Istnieje kilka możliwych przyczyn złego nastroju w czasie połogu:
- zaburzenia równowagi hormonalnej: po urodzeniu spada poziom estrogenu i progesteronu, a wzrasta produkcja prolaktyny. Obniżenie samopoczucia to reakcja organizmu na tą ogromną zmianę hormonalną.
- nowe warunki życia: według badań nie tylko hormony odpowiadają za poczucie smutku. Brak snu, przytłaczające niekiedy i traumatyczne przeżycie porodu, który właśnie się odbył, dojmująca świadomość całkowitej odpowiedzialności za dziecko i radykalna zmiana sytuacji życiowej także odpowiadają za zmianę uczuć.
- enzymy: niektórzy naukowcy przypisują obniżenie nastroju wzrostowi poziomu enzymu oksydazy monoaminowej A (MAO-A). Odpowiada on za dwa neuroprzekaźniki w mózgu: serotoninę i dopaminę. W badaniach udowodniono, że pomóc może podawanie odpowiednich suplementów diety. Jak dotąd jednak to tylko mocna hipoteza- dowody nie są wystarczające.
Jak długo trwa smutek?
Na szczęście zmienność stanów emocjonalnych nie trwa długo- od kilku godzin do kilku dni, maksymalnie dwa tygodnie. Smutek odczuwany w takim okresie czasu nie stanowi zatem powodu do niepokoju. Ale ostrożnie: jeśli taki stan utrzymuje się dłużej, dochodzą do niego zaburzenia obsesyjno- kompulsywne, zaburzenia lękowe lub ataki paniki może być to już depresja poporodowa- stan wymagający leczenia. Trwały smutek i brak przywiązania do dziecka występuje u około pięciu do dziesięciu procent matek. Jeśli podejrzewasz, że masz depresję poporodową, porozmawiaj o tym: zaufaj rodzinie, partnerowi, lekarzowi lub położnej.
Objawy baby bluesa
Ciągle płaczesz? To typowe, inne charakterystyczne objawy to również:
- wahania nastroju
- wyczerpanie
- brak energii
- kłopoty z koncentracją
- drażliwość
- niepokój
- smutek
- złość, agresja
6 sposobów na baby bluesa
Kilka sztuczek pomoże Ci przezwyciężyć zły nastrój. Ważną rolę odgrywa wsparcie ze strony otoczenia: zrozumienie i cierpliwość partnera i rodziny.
- Akceptacja. Nie musisz być idealną matką, bądź tylko wystarczająco dobrą.
- Płacz. Mów otwarcie o uczuciach i nie wstydź się smutku.
- Chwile dla siebie. Wyjdź z wózkiem na spacer, umów się na plotki z przyjaciółką. To odwróci Twoją uwagę od smutku.
- Śpij. Zadbaj o wypoczynek. Poproś o pomoc partnera.
- Przytulanie. Eksperci zalecają dużo kontaktu fizycznego z noworodkiem. Poczucie więzi zwalczy baby blues.