Co należy wiedzieć o rozszerzaniu diety dziecka ?

W pewnym momencie życia niemowlaka należy zacząć podawać coś więcej do jedzenia niż mleko mamy. Jest to niezbędne do jego dalszego prawidłowego rozwoju. Mimo że wydaje się to nieskomplikowane – początki mogą nie należeć do najłatwiejszych. Przyjrzyjmy się, jaki jest dobry moment na rozpoczęcia rozszerzania diety, w jaki sposób się do tego przygotować oraz jak wprowadzać poszczególne pokarmy.

Wiek dziecka


Aktualne wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia oraz towarzystw pediatrycznych mówią o tym, że nie należy się śpieszyć z rozszerzaniem diety maluchów, zwłaszcza wtedy, gdy są karmione piersią. Podczas pierwszych sześciu miesięcy pokarm mamy dostarcza niemowlęciu wszelkich niezbędnych składników odżywczych i jest w zupełności wystarczający. Początek rozszerzania diety u zdrowego i prawidłowo rozwijającego się dziecka powinien więc przypadać na okres ok. 6 miesiąca życia malucha. Jeżeli lekarz zdiagnozuje u niemowlęcia niedobór żelaza, może być wskazane wcześniejsze rozpoczęcie tego procesu.

Jak się przygotować ?


Przede wszystkim – należy przygotować się psychicznie na rozpoczęcie przygody z jedzeniem. Roześmiane, szczęśliwe dzieci, które z chęcią sięgają po łyżeczkę i zjadają całą jej zawartość to niestety czasami fikcja znana tylko z telewizji. Początki bowiem mogą być bardzo różne – dziecko może nie chcieć czegoś spróbować, do czego ma pełne prawo. Zawartość łyżeczki może wylądować na naszym ubraniu lub też na podłodze. Warto wiedzieć, że te zachowania są zupełnie normalne. Dziecko poznaje świat poprzez zmysły, dlatego też dobrze, gdy będzie mogło nowe jedzenie dotknąć rączką, powąchać, a nawet rozsmarować na stoliku.
Rodzicom, którzy wciąż się zastanawiają, kiedy zaczynać rozszerzanie diety u małego dziecka, możemy polecić kilka przydatnych rzeczy, które zakupione wcześniej, mogą ułatwić ten proces. Należą do nich:
• krzesełko do karmienia,
• śliniaczek,
• miseczka i talerzy z przyssawką,
• plastikowe sztućce,
Niektóre mamy za rzecz niezbędną przy początkach rozszerzania diety uznają folie bądź podkłady, które można ułożyć pod krzesełkiem, gdyż znacznie ułatwiają sprzątanie.

Wprowadzanie pokarmów stałych


Zazwyczaj pokarmy, od których rozpoczyna się wprowadzanie dziecka w świat smaków to warzywa. Do przygotowania pierwszej papki doskonale nada się marchewka, ziemniak lub dynia. Ugotowane bez przypraw i soli warzywo, należy zblendować lub rozdrobnić widelcem i w tej postaci zaproponować dziecku. Wraz z upływem kolejnych tygodni, poszerzamy menu niemowlaka o kolejne warzywa. Warto pamiętać, by w pierwszych tygodniach unikać warzyw, które wywołują wzdęcia, takie jak cebula, kapusta, warzywa strączkowe. Należy również uważać na te, które mogą wywołać reakcję alergiczną, np. pomidory.
Równolegle z podawaniem warzyw, można proponować maluchowi owoce. Doskonale nadaj się do tego jabłko w postaci musu. Kolejno może przyjść czas na brzoskwinie, banany, gruszki czy truskawki.
Kwestią sporną jest podawanie dzieciom glutenu, gdyż jeszcze kilka lat temu, istniało powszechne przekonanie, że należy podawać go jak najpóźniej. Obecnie wręcz przeciwnie – lekarze twierdzą, że nie można opóźniać tego momentu. Dlatego też kaszki i inne produkty z glutenem można z powodzeniem wprowadzać jako kolejny element po warzywach i owocach. Następnie do diety dziecka można wprowadzić niewielkie ilości chudego mięsa, np. królika, kurczaka oraz jajko i ryby. Około 11-12 miesiąca należy do menu dziecka włączyć przetwory mleczne, takie jak jogurty naturalne czy twarożki.

Podziel się:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Inne artykuły

Dieta w ciąży – na jakie produkty należy szczególnie uważać?

Ciąża może być pięknym, ale zarazem trudnym okresem w życiu osoby ciężarnej. W tym czasie należy bardzo o siebie dbać. Dieta matki ma duży wpływ na stan jej zdrowia oraz rozwój płodu. Kilka produktów należy ograniczyć lub całkowicie wyeliminować z diety przyszłej mamy. W artykule podpowiadamy, na jakie pokarmy trzeba szczególnie uważać w ciąży.

Niechciana skaza na życioRYSIE okna, czyli… czy wiesz jak usunąć rysę ze szkła?

W przypadku codziennej eksploatacji okna, pojawienie się defektu, jakim jest rysa na szkle, nie należy do sytuacji nad wyraz niecodziennych. Ale bez obaw — sposoby, które chcą sztucznie zawalczyć z wrogiem, choćby teoretycznie przezroczysty, to wcale nie jest niewidoczny. Psst! Usunięcie rysy wcale nie należy do skomplikowanych, przekonaj się.

Szukamy pomysłów na prezenty

Każdy z nas, przynajmniej kilka razy w roku, stoi przed dylematem zakupu prezentu. Niektóre z nich realizuje się w najbliższej sieci sklepów drogeryjnych, inne wymagają większego nakładu starań. Najtrudniej przychodzi nam wymyślenie prezentu reprezentacyjnego, ale po pierwsze dostępnego cenowo, a po drugie niebanalnego. Tego rodzaju prezent powinien pokazać naszą znajomość trendów i orientację w kwestii preferencji obdarowanego.