Wakacje na koszt państwa – dla kogo i na jakich warunkach?

Bon turystyczny – co to takiego?

Bon turystyczny to forma wsparcia finansowego, opracowana przez rząd w celu wsparcia gospodarczego polskich rodzin oraz naszych rodzimych ośrodków wypoczynkowych po przestoju, spowodowanym wybuchem pandemii koronawirusa. Za jego pomocą zapłacimy za hotel, obiad w restauracji, pobyt w pensjonacie czy gospodarstwie agroturystycznym, obozy, kolonie oraz wszelkie inne usługi, realizowane przez przedsiębiorców turystycznych na terenie naszego kraju.

Komu przysługuje?

Bon może otrzymać każda rodzina, w której skład wchodzą dzieci poniżej 18 roku życia. Wysokość środków, które otrzymamy do wykorzystania wynosi 500 zł na każde dziecko oraz 1000 zł w przypadku dzieci niepełnosprawnych. Jest on udzielany – podobnie jak 500+ – każdej rodzinie, bez względu na jej status majątkowy.

Gdzie można go wykorzystać?

Pełną listę miejsc, w których będziemy mogli wykorzystać bon turystyczny, znajdziemy pod tym linkiem. Jak widzimy, są wśród nich strategicznie rozmieszczone na przestrzeni całej Polski usługi transportowe, noclegi, punkty gastronomiczne oraz wiele innych miejsc, dzięki którym będziemy mogli zapewnić naszej rodzinie udane wakacje. Co istotne – nabór ośrodków turystycznych do programu wciąż trwa, a lista punktów, honorujących bon z dnia na dzień się powiększa, dlatego warto na bieżąco śledzić zachodzące w niej zmiany przed rozpoczęciem planowania wyjazdu.

Pełna dowolność

Co ciekawe – nie musimy wykorzystywać całego bonu w jednym miejscu. Oznacza to, że mamy pełną dowolność co do tego, w jakim miejscu „wydamy” określoną jego część. Możemy dzięki temu bez przeszkód zaplanować wycieczkę objazdową po kraju, zatrzymując się każdej nocy w innej noclegowni. Ponadto będzie on ważny aż do końca marca 2022 roku, w związku z czym możemy zaplanować nasz wyjazd z dużym wyprzedzeniem lub rozłożyć korzystanie ze zgromadzonych w bonie środków na kilka sezonów turystycznych. To, gdzie i w jaki sposób z niego skorzystamy zależy tylko od nas.

Jak można otrzymać bon?

Wniosek o bon turystyczny można złożyć na platformie usług elektronicznych ZUS, korzystając z kwalifikowanego podpisu elektronicznego lub Profilu Zaufanego. Bon zostanie nam przyznany po potwierdzeniu zgodności naszych danych oraz podpisaniu wniosku jedną z wyżej wymienionych metod. System na podstawie naszych danych zweryfikuje, czy kwalifikujemy się do jego otrzymania i poprowadzi nas przez cały proces ubiegania się o świadczenie.

W jakiej formie otrzymam bon?

Bon turystyczny udostępniany jest w formie elektronicznej. Przy dokonywaniu płatności będziemy poproszeni o podanie numeru płatności, przesłanego w wiadomości SMS na numer telefonu, podany przy rejestracji w elektronicznym systemie ZUS.

Czy są jeszcze jakieś warunki?

Bon został stworzony między innymi jako dodatkowe wsparcie dla programu 500+, dlatego warunkiem niezbędnym do skorzystania z niego jest to, żeby dziecko, na które bon nam przysługuje, brało udział w planowanym wyjeździe. Personel miejsca, w którym będziemy dokonywać płatności z jego pomocą ma prawo odmówić nam obsługi, jeśli przyjedziemy na wczasy przykładowo tylko jako dwójka dorosłych.

Podziel się:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Inne artykuły

Dieta w ciąży – na jakie produkty należy szczególnie uważać?

Ciąża może być pięknym, ale zarazem trudnym okresem w życiu osoby ciężarnej. W tym czasie należy bardzo o siebie dbać. Dieta matki ma duży wpływ na stan jej zdrowia oraz rozwój płodu. Kilka produktów należy ograniczyć lub całkowicie wyeliminować z diety przyszłej mamy. W artykule podpowiadamy, na jakie pokarmy trzeba szczególnie uważać w ciąży.

Niechciana skaza na życioRYSIE okna, czyli… czy wiesz jak usunąć rysę ze szkła?

W przypadku codziennej eksploatacji okna, pojawienie się defektu, jakim jest rysa na szkle, nie należy do sytuacji nad wyraz niecodziennych. Ale bez obaw — sposoby, które chcą sztucznie zawalczyć z wrogiem, choćby teoretycznie przezroczysty, to wcale nie jest niewidoczny. Psst! Usunięcie rysy wcale nie należy do skomplikowanych, przekonaj się.

Szukamy pomysłów na prezenty

Każdy z nas, przynajmniej kilka razy w roku, stoi przed dylematem zakupu prezentu. Niektóre z nich realizuje się w najbliższej sieci sklepów drogeryjnych, inne wymagają większego nakładu starań. Najtrudniej przychodzi nam wymyślenie prezentu reprezentacyjnego, ale po pierwsze dostępnego cenowo, a po drugie niebanalnego. Tego rodzaju prezent powinien pokazać naszą znajomość trendów i orientację w kwestii preferencji obdarowanego.